CDC: Dezynfekcja mikrofalowa

Inne metody sterylizacji

Wytyczne dotyczące dezynfekcji i sterylizacji w placówkach medycznych (2008)

Centers for Disease Control and Prevention (CDC)

 

Pokaż więcej
Filtracja
zgodnie z parametrami
Wybrana kategoria nie zawiera żadnych produktów

Inne metody sterylizacji

Wytyczne dotyczące dezynfekcji i sterylizacji w placówkach medycznych (2008)

Centers for Disease Control and Prevention (CDC)

 

Kuchenka mikrofalowa


Mikrofale są używane w medycynie do dezynfekcji miękkich soczewek kontaktowych, narzędzi dentystycznych, protez, cewników mlecznych i moczowych do przerywanego samocewnikowania 925-931. Jednak mikrofale mogą być używane tylko z produktami, które są kompatybilne (np. nie topią się) 931. Mikrofale to fale o wysokiej częstotliwości, które są zwykle używane przy 2450 MHz. Mikrofale powodują tarcie cząsteczek wody w zmiennym polu elektrycznym. Wywodzące się z wibracji tarcie międzycząsteczkowe generuje ciepło, a niektórzy autorzy uważają, że efekt mikrofal zależy od wytworzonego ciepła, podczas gdy inni zakładają nietermiczny efekt śmiertelny 932-934. Wstępne raporty wykazały, że mikrofale są skutecznym środkiem bakteriobójczym. Mikrofale wytwarzane przez „domową” kuchenkę mikrofalową (2,45 GHz) całkowicie dezaktywują kultury bakterii G. stearothermophilus, prątki, wirusy i zarodniki w ciągu 60 sekund do 5 minut, w zależności od zakażonego organizmu 933, 935-937. Inne badanie potwierdziło te wyniki, ale również wykazało, że do sterylizacji mogą być wymagane kuchenki mikrofalowe o większej mocy 932. Całkowite zniszczenie Mycobacterium bovis osiągnięto w ciągu 4 minut ekspozycji na mikrofale (600 W, 2450 MHz) 937. Kuchenki mikrofalowe do różnych cele sterylizacji i dezynfekcji powinny być przetestowane i zademonstrowane, ponieważ warunki badania wpływają na wyniki (np. obecność wody, energia mikrofalowa). Można przeprowadzić sterylizację narzędzi metalowych, ale wymaga to pewnych środków ostrożności. 926. Domowe kuchenki mikrofalowe mogą nie mieć równomiernego rozkładu energii mikrofalowej w całym suchym obiekcie (w stałych placówkach medycznych mogą znajdować się gorące i zimne miejsca); dlatego mogą istnieć obszary, które nie są sterylizowane ani dezynfekowane. Zaproponowano również zastosowanie kuchenek mikrofalowych do dezynfekcji cewników przy przerywanym stosowaniu. Naukowcy odkryli, że bakterie testowe (np. E. coli, Klebsiella pneumoniae, Candida albicans) zostały usunięte z cewników z czerwonej gumy w ciągu 5 minut 931. Mikrofale używane do sterylizacji urządzeń medycznych nie były wyposażone w FDA.

Pobrane z: https://www.cdc.gov/infectioncontrol/guidelines/dezynfekcja/sterylizacja/other-methods.html
Centers for Disease Control and Prevention (CDC), National Center for Emerging and Zoonotic Infectious Diseases (NCEZID), Wydział Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej (DHQP)

Uwaga: serweta NBX DRA FIX zawiera metalowy drut mocujący, który należy usunąć przed włożeniem do kuchenki mikrofalowej!

 

Pokaż więcej
NANOSHOP AGTIVE
Příkop 843/4
60200 Brno
Česká Republika
Numer identyfikacyjny firmy: 09810994
NIP: CZ09810994
Filtruj produkty
StanProducentVypíše pouze produkty skladem
Čeština
cz
English
en
German
de
Polish
pl
Slovak
sk